Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranlarını 75 Baz Puan Arttırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası’nın Faiz oranlarını artırma kararı, Perşembe günü açıklandı ve 75 baz puan artırıldı. Görünen o ki, faiz artışlarının temelinde, hızla yükselen enflasyonu kontrol altında tutma ihtiyacı yatmakta.

Dünyanın dört bir yanındaki büyük merkez bankalarının faiz oranlarını artırma eğilimini takiben, Avrupa Merkez Bankası da aynısını yapmaya karar verdi. Bu ayın başından beri euro dolar karşısında değer kaybetti. Pazartesi günü ise 20 yılı aşkın bir süredir ilk kez 0,99 doların altında bir fiyata ulaştı.

Yavaşlayan Ekonomik Faaliyetler

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde , bankanın önümüzdeki birkaç seansta faiz oranlarını artıracağını söyledi. Merkez bankası, enflasyonun “uzun bir süre için hedefimizin üzerinde kalacağına” inanıyor. Temmuz ayında yarım puanlık bir artış gördü – bu 11 yıldaki ilk artış.

Ayrıca Lagarde, yılın geri kalanında ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama öngörüyor ve enerji maliyetlerinin yüksek kalmasını bekliyor. Bankanın yüksek faiz oranı artışı, tüketiciler, şirketler ve hükümetler için borçlanma maliyetlerini artırmayı amaçlıyor. Artan fiyatlara karşı koymak için, Federal Rezerv Temmuz ayında faiz oranlarını 75 baz puan artıracağını duyurdu.

Politika yapıcıların ekonomi ve halkın cüzdanları üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla faiz oranlarını artırmaya karar vermelerinin ardından enflasyon fırladı. Eylem, Fed’in yakın zamanda yüzde 9,1 ile kaydedilen tarihteki en yüksek seviye olan enflasyonu düşürme taahhüdünü gösteriyor.

Rate this post
İlgili diğer haberimizi de beğenebilirsiniz;  Piyasalar Güne Nasıl Başladı? 21 Haziran 2022
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir