Bitcoin Madenciliği Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda sizlere yeni başlayanlar için “Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını sunacağız. Yeni başlayanlar için Bitcoin madenciliği rehberimizde okuyucularımıza kripto para madenciliğine ilişkin en çok merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

 

Bitcoin son yıllarda oldukça büyük bir popülariteye ulaştı. Hal böyle olunca “Bitcoin nasıl üretiliyor?” sorusu da akıllarda soru işareti yaratmaya başladı. Bu yazımızda Bitcoin madenciliğine (Bitcoin üretimi) yönelik bilmeniz gerekenleri anlatacağız. Bitcoin madenciliğinin çalışma mantığı, Bitcoin nasıl üretilir ve Bitcoin üretebileceğiniz programlara yer vereceğiz.

 

Günümüz finansal sisteminde, kağıt paralar hükümetler tarafından merkez bankaları aracılığıyla ihtiyaç dahilinde basılırken, Bitcoin’de üretim süreci bu şekilde gerçekleşmiyor. Bitcoin, işlem gücü üreten bilgisayarlar ve donanımlar tarafından “madencilik” adı verilen bir konsept altında üretiliyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından eşler arası elektronik nakit sistemi olarak tanımlanıyor. Bitcoin’le gerçekleştirilen ödeme ve transferlerin tümü Bitcoin Blockchain’inde kayıt altında alınmasaydı, kimin ne kadar Bitcoin gönderdiği veya aldığı hiçbir şekilde takip edilemeyecekti. Bitcoin ağında gerçekleşmiş tüm bu işlemler dağıtık defter teknolojisi (DLT) mimarisiyle liste halinde dağıtık (merkezsiz) bir şekilde saklanır. Her listede ancak belli miktarda işlem kayıt altına alınır ve bu listelere “blok” adı verilir. Bitcoin madencileri ağdaki işlemleri onaylayarak bu işlemleri bloklarda kayıt altına alır.

Hash’e İlişkin Bilmeniz Gerekenler

Hash adı verilen bu özetlerin sunduğu ilginç bir özellik ise: Bitcoin blokları gibi bir veri havuzunun özetini çıkarmak basit olduğu halde, bu özet içerisinden asıl verilere göz atmak pratik olarak neredeyse imkansızdır. Bitcoin bloklarındaki verilerden hash elde etmek basit bir işlem olsa dahi, üretilen her “hash” benzersizdir. Eğer bu Bitcoin bloğu içerisinden herhangi bir karakteri bile değiştirirseniz, tüm özet değişecektir.

İlgili diğer haberimizi de beğenebilirsiniz;  Ankr Fiyatı, Binance Labs Yatırımının Açıklanmasından Sonra %41'i Arttı

 

Madenciler “hash” yaratmak için sadece blokta yer alan işlemlerden faydalanmazlar. Madencilerin bloktaki işlemler haricinde kullandığı diğer bir veri ise, blokların sonuna eklenen “hash”lerdir.

 

Çünkü her bloğun özeti (hash), bir önceki bloğun özeti kullanılarak üretilir. Bu sayede her blok, bir önceki bloktan bilgiler içerir ve bu sayede yeni eklenen bloğun bir önceki blok ile ilişkili olduğu anlaşılır. Eğer kötü niyetli birisi, bu bloklardaki işlemleri değiştirmek isterse, sistem sayesinde herkes bundan haberdar olur.

 

Eğer birisi, blok zincirinde yer alan bir bloğu değiştirerek sahte bir işlem gerçekleştirmeyi başarırsa; bu durum o bloğun özetinin de değişmesine neden olur. Her blok bir önceki bloktan bilgi içerdiği için de bu değişiklik bütün zinciri etkiler. Blok zincirine göz atan biri, bu değişikliği farkettiği anda, sahte blok belirlenir.

 

Kripto Para Madenciliğinde Rekabet

Şu ana kadar madencilerin blokları nasıl oluşturduğunu öğrendik. Madenciler, bu blokları oluşturmak için, bu iş için geliştirilmiş bilgisayarları kullanarak birbirleri ile rekabet etmektedirler. Ne zaman ki bir madenci, bloğun özetini çıkarma işlemini bitirirse, 6.25 BTC’lik blok ödülü ile ödüllendirilir. Blok zinciri güncellenir ve tüm ağdaki katılımcılar bundan haberdar olur.

 

Blok ödülü aracılığıyla madenciler, ağdaki işlemlerin kayıtlarını tutmaları ve işlemleri onaylamaları için teşvik edilir.

5/5 - (1 vote)
1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir