BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün, BscScan ve bir kripto kullanıcısı olarak sizi blok zincirinde güvende tutmak için neler yapabileceği hakkında daha fazla şey öğreneceğiz. tabii ki coinhaber.web.tr farkı ile.

Kripto alanına ilginiz eskilerden geliyorise, Binance’nin birçok değişikliğe uğradığına tanık olmuşsunuzdur. Binance 2017’de doğdu, o zamandan beri ticaret hacmiyle dünyanın en büyük borsası haline geldi.

Ardından Binance, 2020’de blok zincirini oluşturdu . BNB Akıllı Zincir (BSC) olarak bilinen bu katman 1 zinciri, akıllı sözleşmelere hizmet ediyor. Bugün BSC’nin blok gezgini BscScan ve işlevleri hakkında konuşuyoruz. Öncelikle BSC Scan’in ne olduğunu tanımlayalım.

Basitçe söylemek gerekirse, BSC’deki tüm işlemleri ve etkileşimleri görüntüleyebileceğiniz bir arayüz sağlar. Ek olarak, başka işlevler de sunar. Daha sonra bazı örnekler üzerinden gideceğiz.

BscScan Güvenli mi? 

Şimdi, bir kripto kullanıcısı olarak, kullanmadan önce bir programın veya web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. BscScan için 2 nedenden dolayı kullanımı güvenlidir:

  • Etherscan’ı geliştiren ekip tarafından oluşturuldu . Bu, ekibin iyi bir üne sahip güvenilir olduğu anlamına gelir.
  • Kullanmak için BSC cüzdanınızla bağlantı gerektirmez . Bu nedenle, BscScan’in paranızı alma şansı yoktur.

Ancak, sahte web sitelerinin paranızı çalmak için BscScan’i taklit edebileceğini unutmayın. Bu nedenle, her zaman üstünkörü bir kontrol yapın. Eriştiğiniz URL’nin “ bscscan.com “ olduğundan emin olun .

BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

BscScan Nasıl Çalışır?

Temel olarak, BscScan basit bir analiz platformudur. BSC için bir arama motoru gibi düşünebilirsiniz. BSC ağındaki tüm blok zinciri işlemlerini gerçek zamanlı olarak takip eder. BSC’de bir kullanıcı olarak, henüz bir işlem yaptıysanız, işlemin başarıyla geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz. Tabii ki, BscScan’in yapabileceği tek şey bu değil.

BscScan Ne İçin Kullanılır?

BscScan’deki 2 temel fonksiyona bakalım. Bu, BSC kullanıcıları için bir zorunluluktur.

1. Bir Adresi Keşfetmek:  BscScan’de öğrenmeniz gereken ilk şey bir adresi keşfetmektir. Her cüzdanın kendi zincir üstü adresi vardır. BscScan’in arama çubuğuna bir cüzdan adresi girdikten sonra aşağıdaki gibi bilgilere erişebilirsiniz:

    • BNB Bakiyesi
    • Tutulan BEP20 tokenlerinin türleri ve bakiyeleri
    • İşlem verileri – Kimlik, yöntemler, gönderen bilgisi, alıcı bilgisi, değer vb.

BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

2. Bir Token Keşfetmek: Bu platformda, herhangi bir geliştirici tokenlerini BSC’ye dağıtabilir. Ancak, yasal tokenlere benzer adlara sahip birçok sahte token olduğunu unutmayın. Bu nedenle, token adresini BSC için Coingecko aracılığıyla kopyalamak her zaman akıllıca olacaktır. Ardından, güvenilirliğini doğrulamak için BSC Scan’de kontrol edin.

İlgili diğer haberimizi de beğenebilirsiniz;  FLM Coin Nedir? Flamingo (FLM) Coin Yorum ve Geleceği

Ayrıca, aşağıdaki resimde olduğu gibi doğrulamak için tokenin akıllı sözleşmesini BSC Scan’de kontrol edebilirsiniz. Tokenin sözleşmesini öğrenmek için onu CoinGecko veya CoinMarketCap’ten çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki resimde, işte bir örnek:

BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

 

Belirtecin adresini kopyaladıktan sonra, doğrulamak için BSC Scan’e gitmeniz ve üst çubuğa kopyalamanız gerekir.

BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

 

Kötü amaçlı sözleşmeleri belirleme hakkında daha fazla bilgi için buradaki kılavuza başvurabilirsiniz .

3. BSC İstatistiklerini Görüntüleme: BSC anahtar istatistiklerini görüntülemek için BscScan’i de kullanabilirsiniz . Böyle bir grafik, fee ücreti verileri olacaktır. Bu, BSC’de işlem yürütmek için mevcut gaz fiyatlarını bilmenizi sağlar. Diğer istatistikler, BSC ağının sağlığına genel bir bakış sağlar. Örnekler arasında günlük işlemler, benzersiz kullanıcılar vs. için veriler yer alır.

BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

 

4. Akıllı sözleşmelerin doğrulanması: Merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) BNB Zincirinde yaygındır. Bir BNB Zinciri kullanıcısı olarak, akıllı sözleşme meşruiyetini doğrudan BscScan üzerinde doğrulayabilirsiniz. Bu sizi para kayıplarına karşı koruyabilir. Bunu yapmak için akıllı sözleşmeyi BscScan doğrulamasına girebilirsiniz .

BscScan Sözleşme Doğrulaması Nedir?

Açıkça söylemek gerekirse, bu özellik geliştiricilerin kodlarını açık kaynaklı ve doğrulanabilir hale getirmelerine olanak tanır. Bunun karşılığında geliştiriciler, sözleşme arayüzlerin de bir onay işareti alacaklar. Bu, geliştiriciler ve kullanıcılar arasında şeffaflık sağlar. Ek olarak, diğer geliştiriciler veya denetçiler, kullanımın güvenli olduğundan emin olmak için kodu görüntüleyebilir.

Ayrıca, kullanıcılar akıllı bir sözleşmenin yapması gerekeni yaptığını doğrulayabilir. Bunu, derlenmiş kodu BscScan’e ekleyerek yapabilirler. Dahili olarak, bu girişi BSC üzerinde çalışan kaynak koduyla karşılaştırır. Genel olarak, bunu teknik olarak usta kripto kullanıcıları için öneriyoruz. Yüksek riskli Defi oyunlarına düşkün olan “Degens”, proje sözleşmelerini kontrol etmek için bu doğrulama yöntemini kullanmalıdır.

Sonuç

Sonuç olarak, umarım bu makaleyi BSC blok zincirinde gezinmenize yardımcı olması açısından faydalı bulmuşsunuzdur. Ayrıca, umarım bir blok gezgininin işlevleri hakkında daha fazla şey öğrenmişsinizdir. Bu bilgi size sadece BNB Zincirinde değil, aynı zamanda yerel blok kaşifleri ile diğer birçok akıllı sözleşme blok zincirinde de yardımcı olacaktır.

Kullanılan kaynaklar:

1: CoinGecko.com

2: bscscan.com

 

Rate this post
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir