Torn Coin (Tornado Cash) Çakıldı: Geliştiricisi Hollanda’da Tutuklandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda’nın Mali soruşturma ve Bilgi Servisi (FIOD), yakın zamanda Amsterdam’da, bir tutuklama gerçekleştirdi. Tutuklama, Tornado Cash’i kullanarak kripto para birimlerini karıştıran bir adamla ilgiliydi. Bu kişi, şimdi yasadışı nakit işlemlerini gizlemeye ve kara para aklamayı kolaylaştırmaya katılmakla suçlanıyor. Edinilen habere göre tutuklanan isim, kripto para projesinin kurucusuydu. Haberlerin ortaya çıkmasının ardından altcoin projesinin fiyatı resmen çakıldı.

Tornado Cash (Torn Coin) kurucusu tutuklandı

Hollanda’nın denetleme kurumları arasında yer alan FIOD, Haziran ayında Tornado Cash hakkında cezai soruşturma başlattı. Ajans, platformun kripto para biriminin dijital varlık hırsızlığına neden olduğun öne sürüyor. Ayrıca, büyük yasadışı nakit işlemlerini gizlemek için kullanıldığına dair kanıtlara sahip olduğunu iddia ediyor. Kara paraların büyük bir kısmı, cüzdanların hack’lenmesi yoluyla Tornado Cash ağına geldi. Ek olarak FIOD, bu paraların Kuzey Kore’den aktarıldığını tahmin ediyor. Düzenleyici kuruluş, 2019’daki kuruluşundan bu yana Tornado Cash’in en az 7 milyar dolar gelir elde ettiğini söylüyor. Soruşturmaya göre, altcoin en az bir milyar dolar değerinde çalıntı kripto para birimi işleyerek suçu destekledi. 8 Ağustos Pazartesi günü, ABD hükümeti Tornado Cash’i Amerika’nın OFAC yaptırım listesine ekledi.

Altcoin fiyatında sert çöküş

Tornado Cash kurucusunun tutuklanması, kripto para piyasasında şok etkisi yarattı. Birçok yatırımcı, fonlarını Tornado’nun yerel kripto para birimi TORN’dan çekti. Bunun üzerine fiyat düşüşe geçti ve sadece saatler içinde resmen çöktü. Yazının yazıldığı sırada TORN fiyatı, son 24 saatte %21 oranında değer kaybı yaşadı. Güne 17 dolar birim fiyatıyla başlayan altcoin, şu anda 13,63 dolardan işlem görüyor. Fiyata ek olarak, işlem hacmi de düşüş yaşadı. Tornado Cash’in işlem hacmi, 24 saatlik grafikte %9,22 düştü. Son iddiaların ardından Circle, altcoin ile bağlantılı fonları dondurduğunu açıkladı. TORN’un değer kaybının nerede duracağı ise belirsizliğini koruyor. Ancak, sadece birkaç saat içinde %21’lik düşüş yaşaması, fiyatın ilerleyen saatlerde daha da düşebileceği anlamına geliyor.

İlgili diğer haberimizi de beğenebilirsiniz;  Enflasyon Bahaneli Kripto Soygunu!

Tornado Cash (TORN) nedir?

Tornado Cash, merkeziyetsiz bir şekilde çalışan, gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Alıcı ve hedef adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keser. Böylece, kullanıcıların gizli ve anonim bir biçimde işlem gerçekleştirmesine olanak tanır. Bununla birlikte altcoin, Ethereum üzerine kuruludur ve ERC-20 akıllı sözleşmelerini kullanmaktadır. TORN gibi gizlilik paraları, ülkeler tarafından kara para aklama nedeniyle sıkça eleştirilmektedir. Örneğin, popüler gizlilik altcoin’i Monero, birçok ülke tarafından yasaklanmanın eşiğindedir. Şimdi, Tornado Cash ile ilgili ortaya çıkan son haber nedeniyle, gizlilik kripto paraları üzerindeki baskının daha da artması mümkün.

Rate this post
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir